Our product range includes a wide range of terrace water proofing services, dr fixit 604 primeseal waterproofing chemical, dr fixit 301 pidicrete urp waterproofing chemicals, 200ml dr fixit 301 pidicrete urp waterproofing chemicals, asian app membrane and water proofing service.
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
₹ 1060 / Bucket Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Color | White |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | Bucket |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Brand | Dr Fixit |
| Model | 604 Primesel |
| Density @ 25OC, g/cc | 1.28 |
| Solid content, % | Min 48 |
| Bonding strength | Excellent to porous substrates |
| Tensile strength, N/mm2 | 2.0 |
| Weathering resistance | Excellent |
Minimum order quantity: 20 Bucket
₹ 249 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 5 Kg |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Coverage | 25 sq.ft./kg in 2 coats |
| Brand | Dr Fixit |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Model | 301 Pidicrete URP |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 180 / Litre Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | For Construction |
| Packaging Size | 200mgm |
| Category | Waterproofing Coating |
| Color | Wine Red |
| Type | 25 sq.ft./kg in 2 coats |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | Bottle |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Model | 301 Pidicrete URP |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 1850 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Softening Point | 3mm |
| Material | PVC |
| Width | 1 meter |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
₹ 260 / Litre Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | For Construction |
| Packaging Size | 200ml |
| Category | Waterproofing Coating |
| Color | Wine Red |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Ph Value | 14 |
| Shelf Life | 2 Years |
| Packaging Type | Bottle |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Model | Pidiproof 101 LW Plus |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1L |
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | Construction |
| Category | Waterproofing Admixture |
| Color | Wine Red |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Ph Value | 14 |
| Packaging Type | Bottle |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Model | Pidiproof 101 LW Plus |
| Appearance | Free flowing liquid |
| Non volatile content | 14.5% |
Minimum order quantity: 20 Bottle
₹ 79 / Litre Get Latest Price
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | property dealer |
| Packaging Size | 20kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Color | White Crystal |
| Purity | 100% |
₹ 379 / Litre Get Latest Price
| Brand | Arda |
| Usage/Application | Glass coating |
| Packaging Type | Tin |
| Color | Transparent |
| Packaging Size | 20 L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Litre
₹ 1800 / 15 KG Get Latest Price
| Packaging Size | 15 kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Type | waterproof coating |
| Color | White Crystal |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14 / Meter Get Latest Price
| Size | 8 mm |
| Material | Foam |
| Thickness | 4 |
| Color | white |
| Max Withstanding Temperature | 65 |
| Features | crack filler |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4599 / Bucket Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | For Construction |
| Packaging Size | 20L |
| Color | White |
| Packaging Type | Bucket |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Model | Rain Coat Neo |
Minimum order quantity: 20 Bucket
₹ 2799 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Roll Size | 1 x 10 Mtr |
| Location | Lucknow |
| Payment | Online and Offline |
Get Latest Price
| Usage/Application | For Conctruction |
| Category | Bitumen Membrane |
| Packaging Size | 1 L |
| Purity | 95% |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Brand | ARDA |
| Form Of Chemical | Liquid |
₹ 5500 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | other brand |
| Available Colour | White |
| Collar Type | Classic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 15 kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 23750 / Piece Get Latest Price
| Category | Waterproofing Coating |
| Color | White Crystal |
| Brand | Dr Fixit |
₹ 350 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid Membrane |
₹ 4700 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 4.5 liter |
| Type | epoxy injection grout |
| Color | White Crystal |
| Material | epoxy injection |
| Category | injectiion grouting |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3254 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 20kg |
| Category | concrete mixture |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3200 / LITRE Get Latest Price
| Packaging Size | 20 ltr |
| Packaging Type | Bucket |
| Brand | pidilite |
| Finish Type | Smooth |
| Provide Home Painting | Yes |
| Usage/Application | Exterior |
| Type | Bonding Primer |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8600 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 50 liter |
| Category | concrete mixture |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Litre Get Latest Price
| Form of Chemical | Liquid |
| Packaging Size | 10kg |
| Category | Waterproofing Coating |
₹ 1250 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 4 Ltr |
| Form | Liquid |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
₹ 249 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Crack Filling |
| Color | White Crystal |
| Application Industry | Packaging |
| Packaging Type | Bag |
| Material Compatibility | Plastic |
| Strength | High |
| Packaging Size | 20 kg |
Nafees (Proprietor)
Nafees Nazz Construction
Avadh Enclave, KH No-81 8 Kha,103, Hardoi Road, Dubagga
Lucknow - 226001, Uttar Pradesh, India