Leading Wholesaler of ultra block 2k, asian paints vitalia neo waterproofing compound, 20kg dr fixit super latex, dr fixit roofseal classic, dr.fixit fevi seal acetoxy 300 ml and chemical based waterproofing service from Lucknow.
₹ 1299 / Pack Get Latest Price
| Form Of Chemical | Paste |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Size | 15 kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Grey |
| Brand | Asian Paints |
Minimum order quantity: 12 Pack
₹ 159 / Litre Get Latest Price
| Brand | Asian Paints |
| Packaging Size | 1 L |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Purity | 99.99% |
| Grade Standard | Reagent Grade |
A 3-Nozzle Spray Boom is a type of sprayer attachment used for evenly distributing liquid solutions such as pesticides, herbicides, fertilizers, or water over a specific area. It is commonly used in agriculture, landscaping, and industrial applications.
₹ 299 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20kg |
| Brand | Dr Fixit |
| Form of Chemical | Paste |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Waterproofing |
₹ 229 / Litre Get Latest Price
| Category | Waterproofing Coating |
| Color | White Crystal |
| Coverage | 800 sqft with double coat |
| Packaging Size | 20kg |
| Type | waterproof coating |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 300ml |
| Color | White |
| Packaging Type | bottle |
| Application Industry | crack filling, Weatherproofing |
| Chemical Resistance | Automotive Fluids |
| Surface Of Application | Plastic, Metal, Ceramic |
| Material Compatibility | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 3849 / Bucket Get Latest Price
| Usage/Application | For Construction |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 20kg |
| Color | White |
| Coverage | 25 sq.ft./kg in 2 coats |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Brand | Dr Fixit |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Model | Raincoat Neo |
₹ 1999 / Kg Get Latest Price
| Application Area | Roofs & Terrace |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Can |
| Shelf Life | 12 Month |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 2799 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Roll Size | 1 x 10 Mtr |
| Color | Black |
₹ 49 / Square Feet Get Latest Price
₹ 199 / Kg Get Latest Price
| Application Area | Roofs & Terrace |
| Packaging Size | 20kg |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Can |
| Shelf Life | 1 Year |
| Form Of Chemical | Liquid |
₹ 1750 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | Camlin |
| Color | Brown |
| Material | Ultra Flex 2 K |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8000 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Dr Fixit |
| Shelf Life | 1 Year |
| Packaging Type | Bucket |
₹ 159 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Packaging Type | HDPE Barrel |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | Medium |
₹ 1600 / Kg Get Latest Price
| Brand | fosroc |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 liter |
| Color | grey |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 670 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Category | concrete mixture |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1750 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Packaging Type | Drum |
₹ 1632 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | pidilite |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Grade Standard | Chemical |
| Material Compatibility | Ceramic |
| Chemical Resistance | Automotive Fluids |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 1 Year |
Nafees (Proprietor)
Nafees Nazz Construction
Avadh Enclave, KH No-81 8 Kha,103, Hardoi Road, Dubagga
Lucknow - 226001, Uttar Pradesh, India